Slow Fashion ratuje życie. Skóra tanich torebek jest toksyczna!

Dodano: 29 lis 2017

Jeśli kupiłaś tanią skórzaną torbę, to zerknij na metkę. Prawdopodobnie widnieje na niej napis „Made In Bangladesh” lub „ Made In China”. Co to oznacza? Że sporo zaoszczędziłaś? Nie, to oznacza że ktoś przypłacił za to życiem. Tak, statystyki są przerażające.

Kupując tanią skórzaną torbę, nie myślisz o tym jak jest produkowana, jak większość konsumentów. Bo być może nie wiesz, że np. na obrzeżach Dhaki (stolicy Bangladeszu) znajduje się gigantyczny slums Hazaribagh, w którym mieszka ok. 500 tysięcy pracowników stanowiących tanią siłę roboczą, która dostarcza do garbarni tanie skórzane wyroby dla Europy. Takich kołchozów pracy, fabryk tanich skór jest znacznie więcej.

A oto statystyki, które przerażają:

  • Co roku w Hazaribagh przetwarzanych jest przeszło 14 milionów skór.
  • Metody garbowania i maszyny nie zmieniły się od 30 lat.
  • 90% zatrudnionych w zakładach przewlekle choruje a śmiertelność w tym rejonie jest 300 razy większa niż w reszcie kraju. Najtańszą siłą roboczą są UWAGA! dzieci (mimo że Bangladesz podpisał Konwencję o prawach dziecka).
  • Slums na obrzeżach Dhaki jest na liście 30 najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Zatrważające ilości toksyn wydobywają się z fabryk i rozprzestrzeniają po całym mieście. Ścieki trafiają do Burigangi, która jest trzecią najbardziej zanieczyszczoną rzeką świata. Mieszkańcy myją się w niej i piorą swoje ubrania.

Pracownicy na każdym etapie garbowania mają styczność z niebezpiecznymi (często rakotwórczymi) środkami chemicznymi). Ich jedyną ochroną są plastikowe okulary. Chory pracownik zostaje natychmiast zastępowany.

Źródło: http://www.planeteplus.pl/dokument-toksyczna-skora-z-hazaribag_41937

Teraz już wiesz dlaczego za tak niską cenę mogłaś kupić skórzaną torbę. Właśnie tak wyglądała jej produkcja. Zobrazowali to Eric de la Varène, Elise Darblay w filmie dokumentalnym „Toksyczna skóra z Hazaribag”. Zobacz:

Źródło: youtube.com. „Toksyczna skóra z Hazaribag”, reż. Eric de la Varène, Elise Darblay

 

Co ma z tym wspólnego slow fashion?

Slow fashion wspiera mądre wybory. Kupując droższą torebkę skórzaną zamiast tańszej, mówisz stanowcze NIE nieludzkim warunkom pracy, wyzyskowi i toksycznemu przemysłowi, który zabija tysiące robotników.

Drogie skórzane torby wyprodukowane są z wysokiej jakości materiałów, a podwykonawcy otrzymują za swoją pracę uczciwą stawkę (stąd ich wysoka cena). Kupuj odpowiedzialnie.

 

Najlepsze skóry sprowadzamy z Włoch

Mówimy NIE wyzyskowi. Nasze skórzane torby wyprodukowane są z najlepszych skór sprowadzanych z Włoch. Kontrolujemy cały proces produkcji, na każdym etapie, do każdego elementu wystawiamy osobny certyfikat, który potwierdza jego jakość i oryginalność.

Zobacz nasze torby skórzane https://agneswess.com/sklep/#sklep-big-sets

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SLOW FASHION. TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Czym jest slow fashion https://agneswess.com/czym-jest-slow-fashion/

Slow fashion – zaprzeczenie konsumpcjonizmu https://agneswess.com/slow-fashion-zaprzeczenie-konsumpcjonizmu/

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco!


Powiadom o dostępności Poinformujemy Cię, gdy artykuł pojawi się na magazynie. Podaj nam swój adres e-mail.