Slow Fashion, czyli jak kupować z głową
Dodano: 26 wrz 2017
Slow Fashion to ruch, który od kilku lat zyskuje coraz więcej uwagi, stanowiąc przeciwieństwo szybkiej, napędzanej marketingiem mody. Jeśli jednak traktujecie modę jako jedną z małych, życiowych przyjemności, nie musicie się bać całkowitej rezygnacji z zakupów. Slow Fashion skupia się na przemyślanych zakupach, które mają nie tylko zaspokoić nasze potrzeby, ale także pozytywnie wpływać na otoczenie.
Jednym z najważniejszych postulatów, stojących za ruchem SLOW jest dokonywanie przemyślanych, potrzebnych i świadomych zakupów. Nie tylko pod względem potrzeby („czy te nowe szpilki są mi naprawdę potrzebne?”), ale także samej marki.
Kupuj lokalnie
Kupując odpowiedzialnie wspieramy lokalną gospodarkę. Wybierając produkty Made in Poland lub wyprodukowane w którymś z krajów Unii Europejskiej możemy mieć pewność, że firma spełnia rygorystyczne normy i przepisy, dotyczące zarówno samego przedmiotu, jak i procesu jego produkcji. Zakup produktów lokalnych wspiera miejscowych wytwórców i ich pracowników, którzy są godziwie wynagradzani za swoją pracę (w przeciwieństwie do większości azjatyckich fabryk). To także większe wymagania dotyczące ochrony środowiska naturalnego, co bezpośrednio przekłada się na nasz komfort codziennego życia. Dość powiedzieć, że chiński przemysł tekstylny marnuje kilkanaście ton materiałów wyłącznie z powodu ich nieprawidłowego farbowania, a miejscowe rzeki często przyjmują kolor najmodniejszych w danym sezonie kolorów.
Kupuj odpowiedzialnie
Przed wejściem do sklepu – niezależnie od tego, czy będzie to fizyczny butik, czy sklep internetowy – warto wyznaczyć sobie jakiś cel. Zakupy robione na zasadzie „zobaczę, co mi się spodoba” często kończą się kupnem produktu, który potem latami leży nieużywany w szafie. W samej Wielkiej Brytanii w szafach konsumentów zalegają kompletnie nowe ubrania o wartości 45 miliardów dolarów.
Potrzeba to jedno, wybór to drugie. Tutaj również warto chwilę przystanąć i zastanowić się nad konkretnymi markami czy projektantami. Warto trochę poszperać i sprawdzić historię firmy oraz jej konotacje biznesowe i polityczne. Pozwoli to określić, czy firma faktycznie swoje produkty wytwarza przy pomocy lokalnych manufaktur, czy może wyłącznie „składa” je na miejscu lub też czy skóra, z której zrobiona jest nasza wymarzona torebka faktycznie pochodzi ze słonecznej Italii, czy może wyłącznie tamtędy przejeżdżała, zyskując nową metkę w neapolitańskim porcie.
Kupuj ekologicznie
Slow Fashion to także bycie fair wobec środowiska naturalnego. Coraz więcej firm wykorzystuje materiały biodegradowalne oraz stosuje bezodpadowy design (waste-free design), wykorzystujący do maksimum dostępne tkaniny czy tekstylia poddane recyklingowi. Dzięki temu ślad, który pozostawia za sobą moda, może być zminimalizowany. Dość powiedzieć, że tzw. rynek „szybkiej mody” to drugi światowy truciciel środowiska naturalnego (zaraz za przemysłem paliwowym).
Zasady odpowiedzialnych zakupów:
- jakość ponad ilość – wysokojakościowe produkty o ponadczasowym designie będą nas cieszyć dużo dłużej, niż sezonowe trendy z sieciówek.
- kupuj lokalnie – przed zakupem sprawdź metkę i zobacz, czy wybrany towar został wyprodukowany z kraju. Wykorzystaj internet i dowiedz się, czy produkcja odbywa się w małej manufakturze, czy w dużym zakładzie produkcyjnym.
- ekologia – sprawdź z czego wymarzona torebka czy szpilki zostały wyprodukowane i skąd pochodzi materiał. Odpowiedz sobie na pytanie czy producent wspiera inicjatywy ekologiczne i wykorzystuje materiały, które nadają się do recyklingu.
- potrzeba – przed zakupem odpowiedz sobie na pytanie, czy naprawdę tego potrzebujesz i czy będziesz używać danego towaru więcej niż raz.